KĀ SKENĒT?

Lai atvieglotu interesentu iesaistīšanos grāmatu elektronisko versiju sagatavošanas projektā, te būs maziņš aprakstiņš par grāmatu skanēšanu. Attiecībā uz skanēšanas veidu, tehnoloģijām un aprīkojumu, tad to ir pietiekami daudz, padalīsimies šai ziņā tikai ar savu pieredzi. Skanēšanas aprīkojums ir katram brīvi pieejams un ar to ir iespējams viegli, ērti un ātri skanēt mājas apstākļos (ietrenējoties var ieskanēt, izrediģēt un noformēt vienu 200lpp biezu grāmatu vismaz sešās stundās).

KĀPĒC SKANĒT

Lai veicinātu sabiedrības garīgo izaugsmi;

Lai veicinātu mainīt autortiesību likumdošanas normas uz taisnīgākām un sabiedrības interesēm atbilstošākām;

Lai padalītos ar apkārtējiem ar sev tīkamām grāmatām un idejām;

Par spīti ļaunprātīgiem un mantkārīgiem esošo autortiesību normu uzspiedējiem;

Ja ir vēlme cīnīties par taisnīgumu, par progresu, par sabiedrības interesēm, kā arī pret netaisnību, mantkārību un alkatību;

Aiz neko darīt;

Skanēt ir ātrāk nekā pārrakstīt un labāk nekā nedarīt neko.

KO SKANĒT

Pēc savas izpratnes labas un noderīgas grāmatas, ko gribētos ieteikt citiem. Vēlams ievērot ierobežojumu un neskanēt grāmatas, kuru izdošanas vai tulkošanas gads ir mazāks par 5 gadiem.

Ja ir vēlme maksimāli nepārkāpt autortiesības, tad var skanēt sen izdotas grāmatas (piemēram, vairāk kā 20 gadus atpakaļ) un to autoru darbus, kuri jau ir miruši. Kā viens no drošākajiem „drošas skanēšanas” kritērijiem varētu būt – ne mazāk kā 70 gadi kopš darba sarakstīšanas un tulkojuma.

SKANĒŠANAI NEPIECIEŠAMAIS

Dators

Teksta redaktors, MS Word (http://www.ddlsite.com/microsoft-office-2003-crack-serial-keygen-rapidshare-download.html )

Skeneris, Cannon CanoScan Lide 200 (http://www.salidzini.lv/search.php?q=CanoScan+Lide+200&cn=&cl= )

Ieskanēta teksta atpazīšanas un apstrādes programma, ABBYY Finereader 9.0 (http://thepiratebay.org/torrent/3989920/Abbyy_Fine_Reader_9.0_Incl.Crack.rar )

Latviešu valodas pareizrakstības programma, piemēram, Tildes Gramatiķis (bez šā varētu arī iztikt, ar to vieglāk un ātrāk pēc tam kļūdas labot)

KĀ SKANĒT

1. Jābūt darba kārtībā esošam datoram.

2. Jābūt pieslēgtam un darba kārtībā esošam skenerim (ja nav – jāpieslēdz, jāuzinstalē vajadzīgās programmas un treniņa nolūkā jāieskanē pāris lapas).

3. Jādabū un jāuzinstalē ieskanēta teksta atpazīšanas un apstrādes programma. Jāizmēģina tās iespējas, treniņa nolūkos jāieskanē vairākas teksta lapas, jāizmēģina tās eksports uz Wordu, jāatstrādā personīgā skanēšanas tehnoloģija.

4. Skanēt grāmatas var pa vienai lappusei vai arī uzreiz visu atvērumu, jeb pa divām lappusēm. Ātrāk iet, ja skanē pa divām, bet te ir jāņem vērā grāmatas izmēri (lielām grāmatām visa atvēruma skanēšana ar augstāk minēto skaneri nav iespējama) un iespēja nodrošināt ciešu lappuses piekļaušanos skanerim.

5. Grāmatas lappusēm ir cieši jāpiekļaujas skanerim savādāk skanējums būs nekvalitatīvs un teksts vai nu netiks atpazīts vai tiks atpazīts ar kļūdām. Vairumam grāmatu šādu piekļaušanu ir iespējams nodrošināt kaut vai cieši piespiežot skanera vāku skanēšanas brīdī. Problēmas varētu rasties ar daudz lietotām, defektīvām vai nekvalitatīvām grāmatām, kuras skanējot varētu tikt sabojātas tādā mērā, ka lappuses krīt laukā (tas gan pēc tam skanēšanu ievērojami atvieglo ).

6. Grāmatai skanērī jābūt ievietotai puslīdz perpendikulāri. Uz kuru pusi, tam nav nozīmes, atpazīšanas programma visu sapratīs un saliks kā vajag.

7. Pirms skanēšanas uzsākšanas ir jāatstrādā personīgā skanēšanas tehnoloģija, tā lai pašam viss būtu skaidrs un jāskanē lēnām, vienmērīgi, mēģinot skanēšanas procesa darbības novest līdz automātisma līmenim, nezaudējot precizitāti. Īpašu uzmanību ieteicams pievērst, lai kādas lappuses netiktu aizmirstas vai ieskanētas dubultā un lai uzreiz puslīdz pārliecinātos par skanējuma kvalitāti (jānovērtē cik cieši grāmatas lappuses piespiežas skanerim un kāda virspusēji paskatoties izskatās ieskanētā bilde, kad būs iegūta mazliet pieredze, tad ātri uzmetot skatu uz skanējumu varēs noteikt vai tas ir pietiekami kvalitatīvas vai arī lappuse ir jāpārskanē).

8. Par cik skanēšanas process ir vienmuļš, to ieteicams sadalīt vairākās daļās, tā lai katra daļa būtu pietiekami ātri izpildāma. Piemēram: 1.daļa, ieskanēt 50 lappuses; 2.daļa, pārbaudīt un noformēt 50 lappuses; 3.daļa, ieskanēt 50-150 lappuses; 4.daļa, pārbaudīt un noformēt 50-100 lappuses; 5.daļa, pārbaudīt un noformēt 100-150 lappuses utt.

9. Ieskanēto materiālu var saglabāt Word formātā, to var sadalīt pa lappušu skaitu atkarībā no skanēšanas reizēm. Ja ir aizdomas, ka saknēšana varētu būt nekvalitatīva, tad vienā reizē skanējamo lappušu skaitu ieteicams samazināt, piemēram, nevis ieskanēt vienā reizē visas 300 lappuses, bet gan sadalīt to pa daļām: 1-50lpp, 50-150lpp, 150-250lpp, 250-300lpp. Tiklīdz mainās grāmatu abu daļu biezums tik lielā mērā, ka tas atstāj vai var atstāt iespaidu uz grāmatas piekļaušanos skanerim, ieteicams pārtraukt skanēšanu, saglabāt saskanēto Wordā un turpināt skanēt no jauna nepieciešamības gadījumā pamainot grāmatas novietojumu un piespiešanas veidu.

10. Elektronisko versiju ieteicams veidot jaunā failā un kopēt ieskanēto tekstu no saglabātajiem skanēšanas word failiem. Tas tādēļ, ka skenējumu lappušu formatējumi ir dažādi un iespējams vieglāk ir pārkopēt skanējumus, apvienojot to ar teksta korekciju, nekā mēģināt mainīt formatējumus skanēšanas faila oriģinālā un uztaisīt to normāli lasāmu. Process apmēram izskatās šādi: ir viens gala versijas fails un ir skanējuma fails, iezīmējam daļu skanējuma faila (lapusi vai divas, vairāk gan ne) un pārkopējam uz gala versijas failu, pārbaudām un piekoriģējam gala versijas failu un tad kopējam nākamo lappusi.

11. Veicot skanētā teksta pārbaudi liels palīgs ir Tildes Gramatiķis, pievēršot uzmanību sarkanajiem iekrāsojumiem, iespējams ātri un ar minimālu piepūli identificēt daļu kļūdu. Diemžēl visas kļūdas Gramatiķis neuzrāda, netiek uzrādīti vārdi, kuri ir Gramatiķa vārdu krājumā. Šādas kļūdas var izķert tikai rūpīgi pārlasot tekstu. Ja darbam pieiet nopietni, tad viss skanētais materiāls ir rūpīgi jāpārlasa. Par cik mūsu resursi ir ierobežoti, mēs pārlasām „pa diognāli” un izlases kārtībā, tādējādi tiek izķertas vēl daļa kļūdu, bet daļa paliek kā rūpnieciskais brāķis. Lai gan šādi netiek panākta maksimāli kvalitatīva elektroniskā versija, lasīšanai tomēr tā ir piemērota. Gadījumā, ja skanēšanas kvalitāte būs nepietiekama, tad ar Tildes gramatiķa un „diognāles pārbaudi” to viegli varēs identificēt un pārskanēt lappusi vai arī pierakstīt trūkstošo no grāmatas. Visbiežākās skanējuma kļūdas ir saistītas ar garumzīmēm (to trūkums vai liekesamība), drukas īpatnībām (piemēram, „l” ir nodrukāts tā, ka teksta atpazīšanas programma bieži to atpazīst kā „L”), drukas nepilnībām komplektā ar skanējuma kvalitāti – krāsa tipogrāfijā kādā daļā ir mazāk spilgta, ir papildus plankumi, pasvītrojumi utt.(izplatīta šāda tipa kļūda ir kad „i” pārtop par „l” vai „l” par „i”, vai, piemēram, „m” var pārtapt par „r” un „n”, un otrādi vai arī „c” un „l” par „d” un otrādi).

12. Īsumā vis skanēšanas process sastāv no sekojošiem posmiem:

12.1.grāmatas izvēle, testa skanējumu veikšana (lai saprastu kā konkrēto grāmatu labāk skanēt),

12.2. grāmatas gala versijas faila izveide,

12.3. grāmatas teksta 1.daļas (lpp X – lpp Y) ieskanēšana, tūlītēja virspusēja pārbaude, pirmās daļas skanējuma saglabāšana word,

12.4. 1.daļas pārkopēšana uz gala versiju, teksta korektuma pārbaude un teksta formatējuma un labošanas pārbaude,

12.5. punktos 12.3 un 12.4. darbību atkārtošana citām grāmatas daļām līdz visa grāmata ir ieskanēt un grāmatas elektroniskā versija izveidota.

13. Pēc grāmatas teksta ieskanēšanas un noformēšanas, tā jāizplata. Pirmais pats vienkāršākais izplatīšanas veids – atsūtīt to mums uz e-pasta adresi gramataselektroniski@yahoo.com (ja ir bažas par drošību, tad grāmatu ieteicams sūtīt no īpašas, šīm vajadzībām izveidotas e-pasta kastītes, kurā nav norādes uz savu personību, šo e-pasta kastīti ieteicams izveidot uz ārzemju e-pasta servera). Papildus ieskanēto grāmatu var e-pastā izsūtīt draugiem, paziņām, cilvēkiem, kam tas varētu interesēt, uztaisīt speciālu grāmatas blogu (piemēram, te: http://wordpress.com/ ), iekopējot visu tekstu blogā vai forumos. Var grāmatas failu izvietot uz kāda no bezmaksas failu izvietošanas serveriem un tālāk izplatīt norādi uz to, laba vieta ir te: http://host-a.net , bezmaksas reģistrācija ar 40Mb brīvas vietas un garantētu faila saglabāšanu (netiks automātiski dzēsts ilgstošas nelietošanas gadījumā). Ja ir iespēja grāmatu izvietot uz sava servera vai vēl labāk un kāda droša ārvalstu servera, tad tas ir vislabākais variants.

LIKUMĪBA UN DROŠĪBA

Vai skanēt grāmatas ir likumīgi? Agrāk padomju laikos kopēt un pārrakstīt grāmatas bija nelikumīgi. Tagad par laimi tā nav, jebkurš var skanēt, kopēt utt. jebkuru materiālu, kas tam ir pieejams. Tāpēc, ja kāds tiek „pieķers” skanēšanas procesā vai „apsūdzēts” tajā, tad tas nekas, te nav un nevar būt nekāda noziedzīga sastāva.

Vai izplatīt skanētu materiālu ir nelikumīgi? Nē, ja vien tas netiek darīts nolūkā gūt materiālu labumu un saistībā ar to kādam konkrētam autortiesību turētājam netiek nodarīts finansiāls kaitējums. Šis ir ļoti smalks, komplicēts juridisks jautājums uz ko nav vispārīgas viennozīmīgas atbildes. Pie tam daudzām grāmatām autortiesības vispār nepastāv un tās var brīvi izplatīt, daudzām tās ir apšaubāmas (it kā tā kā būtu, bet, ja savādāk paskatās, tad nav) un tikai daļai ir spēkā autortiesības, pie tam ne visi, kam tās ir spēj vai grib tās realizēt un aizstāvēt. Tāpēc kopumā skatoties var teikt, ka skanētu materiālu izplatīt nav nelikumīga, bet ar to ir mazliet jāuzmanās, jo, ja drošības iestādes sagribēs, kaut kādos noteiktos gadījumos tās šai ziņā var radīt zināmas neērtības. Tāpēc, ja skanētus materiālus izplata pietiekami mazos apmēros, ka tas nevienu neuztrauc, ir pietiekami spēcīga aizmugure, ir spējas to izdarīt tā, ka no Latvijas ir grūti atrast vainīgos, tad to droši var darīt. Pie drošiem skanēšanas materiālu izplatīšanas veidiem nepārprotami pieder arī skanēta materiāla nosūtīšana uz publisku pieejamu e-pasta adresi, vienīgi ieteicams, lai e-pasts nesatur norādes uz sūtītāja personību un, lai e-pasts būtu ārzemju. Vēl skanēto un vispār ar „autortiesībām” aizsargātu materiālu izplatībā var iesaistīties tie, kam nav raksturīgs pārlieks bailīgums un ir dūša ar noteiktu varbūtību nokļūt drošības iestāžu redzeslokā un iespējams pat izjust izmeklēšanas procesa priekus uz savas ādas (bailīgajiem un ērtību mīļotājiem gan varbūt labāk to nedarīt)

No drošības viedokļa visbīstamākais ir skanēšana un izplatīšana organizētā grupā Kādus pantus tur var atrast nezinu, padomju laikā bija panti par pretpadomju aģitāciju utt., tagad varbūt var piemērot kādus citus, bet tam nav nozīmes, lietas būtība ir apstāklī, ka ar organizētu darbību ir neapmierināta kāda pietiekami ietekmīga ekonomiskā grupa (piemēram, akas, zvaigznes un tamlīdzīgi kantorīši), kam ir iespējas ietekmēt un motivēt represīvās iestādes atrisināt šo jautājumu. Un represīvās iestādes tad ķeras cītīgi pie darba un, ja savādāk nevar, izmanto kaut vai principu „ka tik ir cilvēks, pantu piemeklēsim”. Šai gadījumā visādi brīnumi ir iespējami, kam nav nekāda sakara ar likumību, tiesiskumu, sabiedrības interesēm un godīgumu (nekā personīga, tikai bizness). Bet ierindas skanētājam un izplatītājam no tā bīties nevajadzētu, jo ar sīkumiem šādos gadījumos nekrāmējas, tiek meklēts problēmas pirmavots un pret to arī tiek vērsts represīvās mašinērijas spēks. Pēc līdzīga principa tiek slēgti trakeri un patraucēti nozīmīgākie uperi, kuri ir pārkāpuši kādu no nerakstītajiem stuf izplatības vai kādiem citiem likumiem, toties ierindas userus neviens neaiztiek, lai gan tehniski atrast tos nav ne mazāko problēmu – pārāk liela un nevajadzīga ķēpa.

NOBEIDZOT

Jebkura tirānija, netaisnīga sabiedriska iekārta, netaisnīgi likumi un sabiedriskās normas balstās uz mazskaitlisku ieinteresēto personu skaitu (tie kam tas ir izdevīgi, kam tas patīk, kas no tā pārtiek, kas no situācijas uzturēšanas vai aizsardzības saņem algu vai kādu citu materiālu labumu), mazskaitlisku, mzenerģisku un mazaktīvu aktīvi pretojošos skaitu (šie tiek visaktīvāk un visbargāk apkaroti) un vairuma vienaldzību, bailīgumu un muļķību (šie tiek iebaidīti un muļķoti ar dažādiem muļķu stāstiem no sērijas cik pretdarbība ir slikta un bīstama). Kamēr aktīvi rīkojošos skaits būs mazs, tikmēr nekas nemainīsies. Tāpēc katrs, kurš uzskata, ka esošā grāmatu satura autortiesību prakse ir netaisnīga, ir brīvais laiks un spējas, tiek aicināts aktīvi līdzdarboties grāmatu satura brīvas piekļuves nodrošināšanā jebkuram interesentam. Jo vairāk cilvēku aktīvi iesaistīsies, jo lielāka varbūtība, ka pēc kāda laika šie principi ja ne tiks legalizēti, tad vismaz pēc fakta praksē nostiprināsies.